LOT DUVAR KAĞIDI VE KUMAŞ

anasayfa
  • LOT Facebook
  • LOT Pinterest
  • Instagram
TEKNK YARDIM

1 ) Garanti ve Satış Şartları

DUVAR KAĞIDI ŞATIŞ ŞARTLARI  : 

·       Desen ve üretim no ları:

Desen no duvar kâğıdının desen ve rengini belirtir.

Her duvar kâğıdı rulo etiketinde desen no suna ilave üretim no (Batch, Lot veya Series) olarak belirten bir numara bulunur. Aynı üretim nolu ürünler aynı renk kazanından üretildiğini gösterir.

Desen no aynı olmasına rağmen farklı üretim nolu ürünler arasında ton farkı olabilir. Bu nedenle aldığınız ürünlerin aynı üretim nolu olmasına dikkat edin ve ihtiyacınızı bir seferde satın alınız. Daha sonraki ihtiyaçlarınız için rulodaki etiketi saklayınız, ancak firmamız daha sonraki alımlarınızda aynı üretim numarasından temin etme garantisi bulunmamaktadır.

Not: Zorunlu durumlarda farklı üretim nolu ürünleri farklı duvarlarda kullanmak bir çözüm olabilir.

  • Üretim hatalarına karşı garanti:

Duvar kâğıtları imalat hatalarına karşı (üretici firmanın kabul edilebilir toleransları içinde olması koşuluyla) firmamızın garantisi altındadır.

Bu tür hatalar genellikle; bariz renk ve desen farklılıkları, baskıdaki kayma hataları veya kâğıdın özürlü olması sayılabilir. Hatalı ürün LOT veya üretici stoklarında olması koşulu ile yenisi ile aksi halde beğenilen bir başka desen ile değiştirilir

Ancak, 3 boydan fazla uygulanmış veya kesilmiş ürünlerde hata tespit edilmesi durumunda garanti sadece 3 boy için geçerlidir. Bu nedenle ürünlerin en fazla 3 boy kesilip uygulanması, kontrol edilmesi, eğer hata varsa uygulamanın durdurulması ve geriye kalan açılmamış ürünlerin iade edilmesi gerekmektedir.

  • Uygulama veya zeminden oluşan hatalar:

Olabilecek bu tür hatalar uygulamayı yapan kişilerin sorumluğundadır. Firmamızın bir sorumluluğu yoktur.

Gelişen duvar kâğıdı teknolojisine paralel çok farklı duvar kâğıtları bulunmaktadır. Bu nedenle genel bir uygulamadan (ve yapıştırıcıdan) bahsetmek çok zordur. Firmamız satın alınan duvar kâğıdı ile ilgili teknik bilgilerini ve uygulama konusunda uyulması gereken bilgileri her zaman sağlamaktadır. Ürününüzü satın alırken bu bilgileri isteyin ve ustalarınızın bizimle temasa geçmesini sağlayın. Ayrıca talep durumunda duvar kâğıdı uygulama ustası da tavsiye etmekteyiz.

Ürün ne kadar güzel olursa olsun kötü uygulama ile değer yitirir. Her iş gibi duvar kâğıdını da gerçek ustasına yaptırın.    

  • İade:

Sipariş ile getirilen ürünlerde iade kabul edilmez. Verilen sipariş değiştirilemez.

 

Stoktan alınan uygulama fazlası ürünler ambalajı açılmamış, yeniden satılabilir durumda olmak kaydı ile satış tarihinden itibaren 15 gün içinde satış fişi veya faturası ibraz edilmek şartı ile iade edilebilir. Bunun dışında iade ve değişim kabul edilmez.  

2 ) Duvar Kağıdı Tipleri

DUVAR KAĞIDI TİPLERİ ve UYGULAMA ESASLARI:

·       Satın aldığınız duvar kâğıdı ile ilgili tüm özellikler duvar kâğıdı rulosunda bulunan etiketin de belirtilmiştir. Aşağıda verilen bilgiler genel amaçlıdır. Çelişen durumlarda mutlaka bizi arayın.

 

·       TİP-1 "VİNİL DUVAR KAĞITLARI"

Kestiğiniz boyların arka yüzüne hazırladığınız yapışkanı fırça ile yeterince sürünüz ve yapışkanlı yüzeyleri birbirine gelecek geniş rulo şeklinde yuvarlayın (kesinlikle DK`nın katlanmasına ve ezilmesine izin vermeyin) 8-10 dakika bekleyin ve daha sonra uygulayınız. Yapışkan sürülmüş DK`larını uzun süre bekletmeyin.

 

·       TİP-2  "NON-WOVEN ve TEKSTİL DUVAR KAĞITLARI"

Hazırladığınız yapışkanı rulo ile DUVARA sürünüz. Kesilmiş boyları yan yana yapıştırırken tutkalın kağıdın yüzüne bulaşmasına izin vermeyiniz. Bulaşırsa derhal temiz ıslak bir bezle siliniz ve kuru bir bezle sildiğiniz noktayı kurulayınız.

 

·       TİP-3  "HASIR  DUVAR KAĞITLARI"

Hasır kağıtları Standard duvar kağıtlarından farklı boyuttadır ve genellikle 90 cm eninde ve 5.50 ile 7.30 metre uzunluğundadır.

Elyapımı ve doğal ürün olan Hasır DK`larının birleşim yerlerinin görünür olması bir özelliktir. 

Hasır kağıtlar doğal malzemeden üretildiğinden aynı üretim nolu rulolar içinde ton farkı olabileceği gibi bir rulonun içinde bile ton farklılıkları olabilir. Bu, doğal malzemeler için olağan bir durumdur. Uygulama öncesinde ruloları açarak kesmeden önce renk ve ton kontrolü yapılması gerekir. Renk ve ton kontrolü yapılmış kağıtları isteğinize bağlı olarak tonları koyu olanları bir tarafa, açık olanları bir diğer tarafa veya bir koyu, bir açık olacak şekilde sıraya dizmek ve bu sırada uygulamak daha iyi sonuç verebilir. Hazırlanmış sıraya dikkat ederek hasır duvar kağıtlarının arka yüzünü temiz bir su kullanarak fırça ile iyice ıslatınız. 10-12 dakika beklemeye bırakınız.  Tutkal sürmeyiniz. Hasır duvar kağıtlarının derzleri görünür olduğundan duvar genişliğini ortalayıp başlamanızda simetrik görünüm açısından fayda vardır.  Hazırladığınız tutkalı duvara bir boy duvar kağıdından biraz daha geniş olacak şekilde sürünüz.  Yumuşamış hasır duvar kağıtlarını yapmış olduğunuz sıra ile duvara yapıştırınız. Kağıdın bir kenarından düşey durumunu terazi ile kontrol ediniz. Temiz bir bezle sıvazlayarak duvara tam yapışmasını sağlayınız. Bu işlemde duvara sürülmüş tutkalın duvar kağıdının görünen yüzüne bulaşmamasına dikkat ediniz. Bulaşırsa nemli temiz bir bezle derhal siliniz. 

 

 

·       TİP-4 "YAPIŞKANI ÖNCEDEN SÜRÜLMÜŞ DUVAR KAĞITLARI" (Prepasted)

İlave bir yapıştırıcı sürülmesi gerekmeyen duvar kağıtlarıdır.

Bu tür duvar kağıtları arka yüzeyi ıslatıldığında aktif hale gelen bir tür yapışkan uygulaması yapılmış kağıtlardır.

Kestiğiniz boyları, görünür yüzleri içte kalacak şekilde rulo haline getiriniz ve rulonun sığacağı ebatta temiz su konulmuş bir kabın içine daldırınız. Yapışkanın aktif hale gelmesi için 10-15 saniye beklemeniz yeterli olacaktır. Veya yapışkanlı yüzeyi bir rulo ile ıslatarak aktif hale getiriniz, ancak yapışkanın yüzeye eşit dağılmasını sağlamak gerekir.

 

·       TİP-5 "ÖZEL DUVAR KAĞITLARI"

3 ) Zemin Hazırlığı

YÜZEY HAZIRLIĞI  :

·       Duvar yüzeyinde eskiden yapılmış duvar kağıdı varsa mutlaka sökülmeli; kabarmış eski boya ve macunlar kazınmalı; duvar yüzeyinde nem olmamalı; kırıklar, çatlaklar kazınıp alçı sıva veya saten alçı ile tamir edilmeli ve tüm yüzeye saten alçı macun yapılıp zımparalanmalıdır. Son olarak yüzey üzerine bir kat Astar sürülmelidir. Astar olarak seyreltilmiş plastik boya kullanılabilir. Seçilen duvar kağıdı ile aynı ton astar tercih edilmelidir.

·       Yağlı boya veya parlak boyalı yüzeyler zımparalanmalı ve mutlaka astar sürülmelidir.

·       Hataların büyük kısmı doğru yapılmamış zemin den kaynaklanmaktadır.

·       Düzeltme kağıdı uygulaması zemin sorunlarına çözüm olabilir.

·       NOT: Parlak görünümlü duvar kağıdı uygulamalarında çok daha düzgün zemin gerekmektedir. Dolayısıyla alçı macun çok düzgün yapılmalı ve hazırlanan yüzey bir çelik mastarla kontrol edilmelidir.  Aksi durumda kağıt uygulamasından sonra parlak kağıt yüzeyinde zemindeki hareketliliğe bağlı olarak ışığın farklı yansımaları nedeni ile istenmeyen bir takım renk tonları ve farklılıkları oluşacaktır. Bu durum özellikle ışığa paralel duvarlarda daha belirgin hale gelmektedir.

4 ) Kullanılacak Yapışkan

KULLANILACAK YAPIŞKAN:

Daima kaliteli yapıştırıcı kullanınız.

·       Genellikle iki türlüdür:

o   Toz yapıştırıcılar:  Perfax veya Methylen toz yapışkan imalatçı firmanın tarifine uygun olarak temiz bir suda iyice eriyene kadar karıştırılır. Kalın ve ağır kağıtlarda bu karışımın içine %20 oranında sıvı duvar kağıdı yapıştırıcısı ilave edilir.

 

o   Hazır yapıştırıcılar: Karışımı fabrikada yapılmış sıvı (pasta) şeklinde yapıştırıcılar. İlave işlem gerekmeden uygulanır.  

5 ) Genel Uygulama Esasları

GENEL   UYGULAMA  DETAYLARI :

·       Bu esaslar dekorasyon konusunda bilgi sahibi ve duvar kâğıdı uygulamasını bilen kişilerce yapılacağı kabul ederek hazırlanmıştır.

 

·       Her ruloyu kesmeden önce desenleri ve kâğıt yüzeyini kontrol ediniz. Üretim hatası olmadığından emin olunuz.

·       Tavan ve döşemenin birbirine paralelliğini kontrol ediniz. Duvar yüksekliğini her bir duvar yüzeyi için en az üç noktadan ölçünüz ve en büyük değeri yükseklik olarak kabul ediniz.

·       Duvar kağıdın desen tekrarı (design repeat) ve birleştirme biçimini rulo etiketinden bulun ve doğruluğunu kontrol edin. Duvar kağıdında ilk boy kesiminden önce özellikle büyük desenli kağıtlarda duvar/tavan çizgisinde desenin nereden başlayacağını saptayıp kesiminizi öyle yapın.

·       En fazla üç boy duvar kağıdı kesin.

·       Uygulamaya ışık alan bir cepheden başlayın ve terazi veya şakul ile duvarın bir köşesinden yaklaşık 20 cm uzaklıkta kurşun kalemle düşey bir çizgi çizin.

·       Desenli kağıt uygulamasında tavan (veya kartonpiyere) değil yatay düzgünlüğe uymanız daha doğru olacaktır. 

·       Duvar kâğıdının bir kenarını çizdiğiniz çizgiye uygun olarak yapıştırınız. Temiz bir bezle sıvazlayarak duvara tam yapışmasını sağlayınız. Kâğıdın arkasında oluşacak muhtemel hava boşluklarını aynı yöntemle alınız. Bu boy ile yapıştırma işiniz tam bittikten sonra ikinci boyun yapıştırılmasına geçebilirsiniz. İkinci boyu desenlerine dikkat ederek yapıştınız, ek yerlerine biraz daha özen gösteriniz. Hiçbir zaman üst üste binmesine veya hafif de olsa aralık kalmasına izin vermeyiniz. İki boy kağıt tam anlamı ile yan yana gelecek şekilde duvara yapıştırılmış olmalıdır.

·       İlk 3 boy uygulaması bittikten sonra 1 saat bekleyiniz. Uygulamanızda bir sorun yoksa ikinci grup kâğıtlara aynı şekilde devam edebilirsiniz.  Bir duvarın kaplaması bittikten sonra alt ve üstteki fazlalıkları bir mastar üzerinden maket bıçağı ile kesiniz.  Temiz suda yıkanmış bir bezle tüm kaplanan duvar yüzeyini siliniz. 

 

·       Duvar kağıdı kaplaması yapılan mekan, uygulama süresince ve kuruma dönemi (min 24 saat) boyunca pencere ve kapısı kapalı tutulmalı,  yüzeylerin olası hava akımlarına maruz kalması engellenmelidir.  Kuruma süresince direk güneş ışığı alması engellenmeli, kaloriferler kapalı tutulmalıdır. Aksi durumda erken kuruma nedeni ile kağıt birleşimlerinde aralanma olabilir ve düzeltilemez.

·       Düzgün zemin doğru uygulama yapılması durumunda bile bazı desenlerde ek yerlerinin hafif belli olacağı unutulmamalıdır. Bu da malzemenin doğasından gelmektedir.

6 ) Bakım ve Temizlik

DUVAR KAĞIDI BAKIM ve TEMİZLİK:

Duvar kağıtları tiplerine göre farklı bakım ve temizlik gerekir. Bu bilgileri firmamızdan edinebilir ve rulo etiketinde bulabilirsiniz.

Doğru yapılacak bakım ve temizlik ile kâğıtlarınız uzun seneler yeni gibi görünecektir.

Genelikle 4 farklı temizlik tipi vardır:

1/ kuru toz alma: genellikle doğal malzeme duvar kağıtları

2/ nemli bez ile temizlik: genellikle non-woven duvar kağıtları için

3/ ıslak bezle temizlik: genellikle vinil duvar kağıtları için

4/ Fırçalanabilir özellik: ağır vinil duvar kağıtları için

Kesinlikle kimyasal madde kullanmayın. 3 ve 4 temizlik için seyreltilmiş deterjan kullanılabilinir. Daima temiz ve ılık su kullanın ve asla ovmadan temizlemeye çalışın.